You are very lucky Lindsey to have such things almost on your doorstep, every field I see around here have the nasty GM company signs on them – it makes me ill just to look at them. I try and grow organic veg, but with those fields so close and with cross polination it is not good at all. Linda
Our cow share holders pay the equivalent of $6 a gallon for milk, but there is a lady from CA who lives here now that said she paid $8 a QUART for it there. I will say, however, that $6 does not begin to cover our costs and it will cost more beginning next spring…not $16, but probably $7 or $7.50 and that still won’t cover costs. I just hate to charge so much when people are having a hard enough time as it is.
For our milk (we milk Jerseys, one of them with LOTS of cream) it takes the cream of about 2 gallons of milk to make one pound of butter. I don’t sell my butter because I couldn’t sell it for what it’s worth to me. If I can sell 2 gallons of milk for $12, and I use the cream from 2 gallons to make butter, you can see that I’m not doing myself any favors. We just use the butter liberally at home. We do pour the skimmed milk to the pigs or chickens so it doesn’t go to waste.
It’s hard work milking cows in all kinds of weather. Thank your farmers.