Heather,
I have a Krups waffle maker. It’s a top-of-the-line waffle iron, but we received it as a Christmas gift eight years ago, and it still works like new. My waffles haven’t stuck together, even though I haven’t done anything special when freezing them. I did make sure they were completely cooled before I put them in a freezer bag and stuck them in the freezer. Maybe that had something to do with it? You could also put wax or parchment paper between each waffle if you wanted.
Since so many of your families enjoy oatmeal, I should mention that we make our own instant, flavored oatmeal. I buy the large canister of plain, instant, organic oatmeal, pour it in a big plastic storage canister, add enough brown sugar and cinnamon to flavor the whole thing, and we’ve got flavored oatmeal. I got so tired of paying almost $4 for a box of 6 oatmeal packages! Now I spend around $4 for about 20 bowls of oatmeal. If the kids want “fruity” oatmeal, I use the plain oatmeal, add about 1/4 cup of frozen blueberries and cook. The blueberries sweeten it, so I don’t need to add any extra sugar, and they add color and a different flavor.
I also made my own trail mix the other night, and it was really easy and inexpensive, considering I bought all organic ingredients. I found juice-sweetened dried cranberries and blueberries, unsweetened coconut shavings, unsalted almonds, lightly salted sunflower seeds, and raisins for about $12 total. I used all the cranberries and blueberries, about 2/3 of the almonds, 1/3 of sunflower seeds, 1/2 the coconut, and 1/3 of the raisins. It made 2 quarts. That’s a pretty good price for an organic, low-sugar, high-protein snack that will probably last us over a month.