Hi Ladies, have any of you noticed the food prices shooting up?? I know that it may vary region to region and some places are more expensive than others, but this seems different, it seems like things are going up a lot. Occasionally for a special occasion I would buy a small piece of beef and it cost about $7.99, now that same piece in the same store costs $17.99!!! This seems ridiculous to me – and I don’t think it will change, I expect things to keep going up. So my question is, how do you all stretch that food dollar? I already do coupons and stock up in sales – but are there any other helpful tips we can all share with each other – food is the most vital thing in the budget for our families – so lets see if we can get creative together and keep nutritious, wholesome food on the table without breaking the bank. I know that this is not school, but it is important and if we have good ideas to share it would be great – because then we won’t have to stress about it all so much. Blessings, Linda
Absolutely Linda!! I’m looking forward to reading more on this. With half of our family eating gluten/dairy free. Then with watching food dyes, sugars, processed foods, eating organic and local….. good grief! It’s so hard to keep the food bill down. And we are only a family of 4!
I do use a lot of dried beans. They bulk up a meal (stews, soups). I need to get back to baking our own bread. I need to make regular and gluten free breads.
I’ve been noticing the food bill rising too, Linda. As far as coupons go, we currently play http://www.thegrocerygame.com/ which seems to help…some. Unfortunalty most coupons are for the very foods we try to stay away from – high processed, etc. I’ve been increasing our beans & rice dishes which saves alot. Also getting rid of dairy and processed meats helps too. Thankfully DH hunts, so we have deer meat in our freezer – which aids in keeping food costs down. I really look forward to hearing the other responses. Thanks for starting this thread.
I have also noticed the rising prices of food across the board. One of my favorite guilty pleasures is pistachios. In the past two months a small bag has gone from 6.38 to 7.98. Obviously that is not the only food item I have noticed. I guess the items I notice it the most are meats and some produce. I make all of our sweets so as not to have to purchase, sometimes make bread from scratch, pizza from scratch is a weekly occurence. We have also started having a couple of nights a week of meatless meals. This is very hard for us to get the hang of because we are a meat and potatoes kind of family. In the Spring I will try once more to do some gardening (we live in the woods, not alot of sun). We also have chickens to help with the eggs since I bake so much. Looking forward to hearing what everyone else is doing. I think it is also important to stay out of the grocery store. The more go you the more you spend. Try only going once a week or twice a month. It would really help on the extra things we buy when we don’t need them.
I think a garden was already mentioned, which helps a ton once you get past the original set-up costs.
I decrease the amount of meat in dishes. If a recipes calls for 1 pound of ground beef I only use 1/2 to 3/4 a pound. Also, depending on the recipe I might add beans or rice or extra veggies to make up the difference.
We try to eat less meat in general and I rarely serve meat (including chicken, fish or pork) as the ‘main’ item. It’s always in a soup or casserole or stir fry or whatever. Almost never as a big chunk on the plate.
Our area has a food co-op where we can buy bulk foods. Not Azure Standard though, which I’ve heard is incredible. It was set up by some local people who were able to find a local business owner who can order wholesale from a company called United. Another group set up a produce co-op by contacting the big grocery store in the area and working out a deal for ‘whatever the store needs to get rid of’. And yet another contacted a supplier and sets up group orders through them. You can do a search for CSAs in your area or try “produce distributor” to see if there is one or you can set up one.
If you are near a Mormon cannery you can buy grains, oats, rice and such at very reduced prices, either in cans for storage or large bags. Most areas will let people who are not members of the church buy the products. Sometimes you need an appointment and sometimes certain areas might want you to come with a current member of the church. It never hurts to ask!
That’s all I can think of. Looking forward to other ideas!
This is a great start, I am glad I am not alone in worrying about this, we too are only a family of 4, but my husband likes his meat, the girls and I are not so bothered. I too have added beans and rice to the meat meals and use less – I make more stews and things like that at this time of year. My daughter came up with a lovely chicken pie, which we can make using only a little chicken. We have started making pizza from scratch, with mixed results – do any of you freeze the pizza dough uncooked or does that not work? I have looked at grain, and am in the process of studying some books on the subject. I would need a grinder and then do you get an electric or hand model, if power goes out electric is useless. I will look into what you mentioned about the cannery, I plan on adding more veg to the garden next year and hope to have some success. I make all my own cleaning products so don’t spend money on those, but food we need – so all ideas are very welcome. Seems I am not alone in wondering what others do. Carrie, your situation is even more complex with the dietary needs and I know the gluten free things are expensive – and coupons though occasionally good are often for things we don’t want either like Heather said. Hope to get more thoughts and ideas here for us all.
This has really got me thinking. I forgot to mention gardening as a great money saver on produce. We are a huge gardening family – but have not canned (as far as pressure cooking/canning goes) in years. This summer I plan to, as I’m sure food prices will only contine to sky rocket. For those of you who do canning, do you feel it saves you lots of money considering all the time involved? We did make strawberry and rasberry jam last summer and its ever so nice to pull out of the freezer and use – no more paying 3-4$ a jar.
I hear ya! It’s ridiculous that a box of Swiss cake rolls is more affordable that a pound of broccoli!
We are also a restrictive family when it comes to our foods, so that makes our grocery bill so much higher. We have a salvage store where we live, which has been a life saver. I can often find organic items for less than half of what they cost at the grocery store. Unfortunately, there aren’t “regular” items, so it’s always the luck of the draw when I go. For example, when this store has 1/2 gallons of organic milk, they are only $1.25, so I always buy four or five. However, they haven’t had any organic milk in months, so I’m back to paying $2.99 at the natural food store. You might see if there’s something similar in your area.
Also, I have begun making my own waffles instead of buying them. I found a recipe for whole wheat waffles on allrecipes.com, and I tweaked it to suit our tastes by adding honey instead of sugar and flax seed meal in place of 1/2 a cup of the wheat flour. I froze the waffles, and they cook in the toaster just like regular, store-bought waffles. I don’t know why I didn’t think of it sooner!
You can also find recipes for homemade crescent rolls (which our family loves), and they’re so much cheaper and healthier than store-bought.
When push came to shove, we finally just had to cut the “extras” out of our lives. Eating healthful, organic or all-natural foods was so important to us that we decided we could do without Netflix and the gym membership in order to feed our family the best foods possible. We literally cut out everything extra: car wash membership, gym membership, Netflix. I even stopped driving so much, and we are now able to make one tank of gas last 2-3 weeks because I purposefully plan my errand-running to coincide with any other outside activities we might have. It’s been worth it to see how much more I can fill my cart up at the store and not worry about where the money is going to come from.
Also, we stopped buying boxed foods of all kinds: crackers, snack mix (I started making my own), granola bars, cereal, etc. Those are some of the most expensive organic products out there! In fact, I was at the store yesterday, and a box of organic saltine crackers was $3.69. I figure we can do without at that price!
Anyway, I don’t know how much help that all was . I’ve enjoyed reading all the posts!
I recently tried the menu planning before I went to the store since I heard that it was a good way to save money, but I ended up spending much more that way because I was looking for specific ingredients. I can feed our family of 5 for $70 a week when I really try. My general budget is $100 a week. We make everything from scratch, nothing packaged or boxed if I can help it. We eat alot of brown rice and grind our own grain. For meat, I go to the store and buy what is cheapest (usually chicken). I won’t pay over .99 cents lb. for meat. We used to do all organic, but I’ve learned that it is not financially pleasing to my husband who works almost 60 hours a week. 🙂 I’ve recently discovered how to make my own cream of chicken soup (slow learner) and you can put it in all kinds of rice dishes/ casseroles. Looking forward to our own garden next year like the previous posts as well!!
I have to confess I have no experience of canning, but I am considering it. I am interested in answers to Heather’s question about it. I love this thread, because together with thinking caps on, we can really get some good ideas going. Menu planning did not work for me either, though I do have certain set meals that I make and know that I will always have ingredients for them – when a new recipe is tried, I try and incorporate as much as can from my pantry – so I do plan but don’t shop that way. Today we had some left over meat from a chicken we had – we turned it into delicious pies – there was only a few slices of meat left, but with the veges and things it went a long way. When we made it last time, my hubby the meat eater, said it was delicious and we should have it again – he did not seem to miss the meat then. So those are the things I will be looking for – things to minimize meat consumption. Please keep this thread in your minds, and when the brilliant light bulb moment comes on – lets all help each other and share. Blessings, Linda
It seems in our 15 years of marriage we have always been on a tight budget. When we first got married and I discussed with my husband my desire, if possible, to stay home when we started having children, I began searching out the ways that would make that possible. If I wasn’t able to bring money into our household, I saw my job as keeping it from going out. The Lord has been ever faithful, and while we may not have all the toys and vacations that others have, I have been home with my girls for 13 years, despite numerous hard times (my husband is a pastor and when financial downturns come to our church, they come to us as well).
The grocery budget was the first area I tackled. A great, great resources for saving money on just about everything is The Tightwad Gazette by Amy Dacycyns. These were the first books I read on living on less. Although they were written in the 90’s, the principles are timeless. I highly recommend them. Not all of Amy’s money saving ideas have been implemented in our home, but many of them have and they have become a way of life. The principle of stocking a pantry/freezer instead of shopping for individual meals is a huge help in saving money. I have a master pantry/freezer list posted inside my kitchen cupboard. On it are the basic, mostly whole foods items we use all the time (grains, oils, canned goods, spices,meats,fruits,etc.) When I plan my shopping trips, I consult my master pantry/freezer list first and then my pantry/freezer to see what I am out of. The list also helps me not to forget items I need, as forgetting items means extra trips to the store. I basically buy the same items during each trip, depending on what we need. I do plan menus 2 weeeks ahead, but most of my meals come right out of ingredients in my pantry. If I’m planning a recipe that calls for an unusually ingredient (not one kept in my pantry or freezer) I’m able to add that to my list. If I don’t have the money for that particluar item, I save that recipe for another time. This is just one of the principles taught in Amy Dacycyns’ books. I read them over again once in a while to see if perhaps I missed or forgot something, as money is always something I’m interested in stretching further!
Kim, excellent ideas for all, thanks. I keep a stocked freezer and pantry as well, and cook from it and replace things as they go. I will also check out her books – sound interesting. Thanks for the great tips.
Another tip…reduce the amount of dairy you use. I’ve been experimenting with this lately and have been surprised, and pleased, by the results. When making pancakes and the recipe calls for 2 cups of milk, I just use water. The kids haven’t noticed a difference. I was making a casserole the other night that called for 3 cups of milk and again, I used water. They all commented on how good it was. Now I’m on a quest to try to replace as much milk as I can with water! I try to make sure that the recipe still has some fat in it though (like butter, coconut oil, etc) so that it isn’t flavorless or flat.
And if you have younger kids, don’t take them grocery shopping with you. They always ask for things we don’t need, and usually unhealthy things. Same with husbands. I find all sorts of packaged sweets in the cart when he’s around. And if I send him shopping for me he comes home with Oreos and ice cream and candy bars and such. Why doesn’t someone invent broccoli ice cream?
Great ideas everyone. I also do keep some main items on hand all the time, dried beans, frozen veggies, bread flours (regular and gluten free). I have found buying gluten free foods from amazon is cheaper than at the grocery store. Even with the shipping. Pastas (only gluten free) are another item we always keep on hand.
I canned from my garden for the first time this year. It went fairly well. I had borrowed a canner from a friend. It’s a small canner, next year we are going to purchase our own that is bigger. I didn’t get as much canned as I had hoped. But it is nice to look in my cabinets and see all the green beans! I also canned some dill pickles, tomatoes and blackberry jam. Oh and I had froze green beans and tomatoes. Yes it has saved money!
Making your own waffles is a great idea! I should look for a waffle iron. My boys would eat a ton of waffles. The gluten free ones are so expensive. $4 for a box of 8 waffles.
Also for us it’s remembering to use all of our leftovers. Letting nothing go to waste. Even if there is just a little left, to save it and eat it.
I will have to look into the buying some items, beans/flour/rice in bulk from the local co-op. My problem is that I have a very small home and not a lot of storage area. So space is an issue.
Thanks Heather and Carrie – great ideas. I like the idea of replacing milk with water in food I make and I make a lot of pasta dishes, because those lend themselves to being meatless. Carrie, you have given me push to maybe try canning – I have read too many stories about botulism and I must say it makes me nervous – I don’t want to make food and then have it harm my family. Do you use a canning book? If any of you grind your own flour, what grinder do you use and is it worth the money? Thanks – Linda