We are planning to start the Creating a Masterpiece Sculpting the Baby Bunny DVD/Class next week. We were just looking at the supply list and it says to buy 1 pound of sculpting clay. Have any of you done this class? Do I really need a whole pound for each child or can I buy a pound and split it between two children? The clay is going to be about $10/lb at Michael’s and I really didn’t want to spend that much per child plus wire and paints and stuff for it. Thanks so much!!
You do not need a whole pound for each child – if you only have 2 children the pound should be enough for both. (I haven’t done this one, but Sharon is a friend of mine). If you want to verify – look them up on Facebook and ask, someone will get right back to you.
OK – I just asked on Facebook for you, you can follow it there or I’ll get back to you. Also there are FREE videos on their facebook page with little tidbits like which brushes to use and choosing the correct paper.
Thank you so much!! I didn’t realize they had a Facebook page but just looked it up. We are on our way to a homeschooler’s Valentine Party so will check in later this evening. Thank you so much for the quick reply and posting to Facebook!!